Fiber Optik Kablo ve Bileşenleri

ANKA-NET uzman kadrosuyla Fiber Optik kablolama ve  terminasyon konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olup, profesyonel ekibiyle hassasiyet gerektirecek fiber optik çalışmalarında tüm fiber optik ürünlerin temini ve kurulum hizmetlerini sonuca ulaştırarak müşterilerine sunmaktadır.

ANKA-NET uzman kadrosuyla Fiber Optik terminasyon konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olup, profesyonel ekibiyle hassasiyet gerektirecek fiber optik çalışmalarında tüm fiber optik ürünlerin temini ve kurulum hizmetlerini son teknoloji füzyon ve test cihazlarıyla sonuca ulaştırarak müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Multimode 50/125 mikron ile 62,5/125 mikron ve Singlemode 9/125 mikron iç ve dış mekan (indoor-outdoor) tüm fiber optik kablolarda fiber optik konnektörlü Pigtail sonlandırma hizmeti vermekteyiz.

Fiber.kablolar,ses, veri ve video sinyallerini içeren yüksek transmisyon oranları için yerel alan ağı kablolarıdır.Fiber optik kablo yapı olarak, insanın saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistemdir. Bu şekilde üretilmiş kabloların tercih edilmesinin en büyük sebebi,çevresel faktörlerden ve elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmemesi ve her zaman stabil bir bağlantı sunmasıdır

Günümüzde multimod (çok modlu) ve singlemod (tek modlu olmak üzere kullanılan iki çeşit fiber optik kablo vardır. Multimod fiber optik kablolar, 125µm dış çapa ve 50µm civarında çekirdek çapına sahiptirler ve ilerleyen ışık, çoklu yol üzerinden hareket eder. Data alma ve gönderme singlemod fiber optik kabloya göre daha yavaş ve kısa mesafelidir. Singlemod fiber optik kablolar ise sadece bir çeşit yayılmaya izin vermek için 10µm çapından daha az bir çapa indirgenmiştir ve ilerleyen ışığın tümü tek bir yol üzerinde hareket eder. Yüksek kapasitedeki bilgiyi multimod fiberden daha iyi iletirler. Çünkü sinyalin yayılması ve kaplamaya çarparak ilerlemesi yoktur.

Multimod(Çok Modlu) Fiber Optik Kablolar

Yaklaşık 62,5 mikronluk bir çekirdek çapına sahiptirler ve 850 ile 1300 nanometre arasında dalgaboyu değerine sahip kızılötesi lazer ışığını iletirler. Üretim maliyeti daha uygun olduğundan çok kullanılan kablo türüdür. Kayıp miktarı singlemod kablolara göre daha fazladır.
Data transmisyonu için LAN(Local Area Network - Yerel Alan Ağı) şebekelerinde genellikle multimod fiber optik kablo tercih edilir.
Multimod fiber optik kablolar, çekirdek çaplarına göre 62,5/125/250 mikron (Çekirdek Çapı/Kılıf Çapı/Kaplama Çapı) ve 50/125/250 mikron (Çekirdek Çapı/Kılıf Çapı/Kaplama Çapı) olarak iki şekilde üretilir.

Multimod Fiber Optik Kabloların Avantajları ve Dezavantajları

Multimod Fiber Optik Kabloların Avantajları

Multimod Fiber Optik Kabloların Dezavantajları 

Fusion Splice (Fiber Sonlandırma) uygulaması sırasında daha geniş çekirdek çapı sayesinde fiber uçları daha kolay hizalanarak daha kısa splice süresi sağlar.

Sınırlı hızları nedeni ile özellikle Gigabit uygulamalarda kısıtlı kalmaktadır.

Kullanılan konnektörler, modüller ve aktif elemanlar singlemod kablolara göre daha ekonomiktir.

Kablo fiyatları singlemode kabloya göre daha pahalıdır.

Işık transferi ve algılamada daha ucuz LED’ler kullanılır.

Erişim mesafeleri singlemod kablolara göre çok kısadır.


Yaklaşık 9 mikronluk çapa sahip olan ince merkezli kablolardır ve 1300 ile 1550 nanometre arasında dalgaboyu değerine sahip kızılötesi lazer ışığını iletirler. Bu kablo çekirdeğinin 9 mikron gibi çok küçük bir çapa sahip olması sayesinde ışığın kabloda yayınım yaparken izleyebileceği tek bir yol vardır. Fiberde spesifik bir dalgaboyunda ilerleyen sadece bir ışık modu ya da doğrultusu vardır. Dolayısıyla, bütün ışık ışınları kabloda yaklaşık aynı yolu izler ve kablonun bir ucundan diğer ucuna olan mesafeyi yaklaşık aynı sürede kat ederler. Bu single mod kabloların en önemli avantajlarından biridir. Ayrıca bu kablo türünde tek bir ışık modu olduğu için modsal yayınım söz konusu değildir. Bu durum daha az yayılma kaybı ve daha çok bilgi taşıma kapasitesi sağlar. 

Singlemod Fiber Optik Kabloların Avantajları ve Dezavantajları

 

Singlemod Fiber Optik Kabloların Avantajları 

 

 

Çok büyük sistem erişim mesafelerinde(100 km.ye kadar) sorunsuz kullanılabilir.

 

 

10 Gbps hızına kadar yüksek band genişlikleri ve yüksek hızları destekler.

 

 

Singlemod fiber kablonun fiyatı multimod kabloya göre 2 kat daha ucuzdur.

 

 

Performansı çok iyi olduğundan uzun mesafe bağlantılarında kullanılan tek fiber optik kablo türüdür.

 

 

Fiber Optik Kablo (Fiber Optic) İletişim Mesafeleri

62.5/125 Multi Mode Fiber Optik (MultiMode Fiber Optic) Kablo İletişim Mesafeleri

10 BASE-FL/FB 2000m 

100 BASE-FX 2000m 

1000 BASE-LX 550m 

1000 BASE-SX 275m

50/125 Multi Mode Fiber Optik Kablo (MultiMode Fiber Optic) İletişim Mesafeleri

(OM2) (OM3) 

10 BASE-FL/FB 1514m - 

100 BASE-FX 2000m 2000m 

1000 BASE-LX 550m 550m 

1000 BASE-SX 550m 900m 

100 BASE-SX - 300m 

10G BASE-SX - 300m 

10G BASE-LX - 300m

8-9/125 Single Mode Fiber Optik Kablo (SingleMode Fiber Optic) İletişim Mesafeleri (OM1)

GIGABIT ETHERNET 5000m

Dış Kaplamalarına Göre Fiber Optik (Fiber Optic) Kablo Çeşitleri

Fiber Optic Kablo Dış Kaplamaları, Kablonun kullanılacağı ortama bağlı olarak seçilmelidir. Bina içinde ve iyi korunmuş ortamlarda zırhsız kablo, bina dışı, binalar arası ve korumasız ortamlarda kemirgenlere ve fiziksel dış darbelere karşı zırhlı kablo tercih edilmelidir.

Fiber Optik Kablo ve Bileşenleri GALERİSİ

0 Yorum:


  •  yazmış:


Yorum BırakınAsağıdaki arama formunu kullanın

Arama formu sitenin tüm içerği içinde aradığınız kelimenin geçtiği sayfaları bulup listeler

Ya da

Direk bize sorun


×